Gotowy projekt budowlany pozwoli zaoszczędzić środki finansowe na wstępnym etapie inwestycji. W takim wypadku wymagana jest adaptacja zakupionego projektu do działki i wytycznych z zakresu decyzji o warunkach zabudowy. Jest to konieczne aby uzyskać pozwolenie na budowę.
Podstawą inwestycji polegającej na budowie własnego domu jest projekt architektoniczny. Może być indywidualny, który przygotuje architekt, bądź gotowy, który będzie dużo tańszy, ale wymagać będzie wprowadzenia pewnych modyfikacji w ramach adaptacji projektu do działki. To konieczny krok na drodze do rozpoczęcia budowy.
Każdy gotowy projekt budowy domu należy dostosować do warunków panujących na konkretnej działce: m.in. do ewentualnych spadków, nośności gruntu, wysokości wód gruntowych itp.
SKŁAD DOKUMENTACJI PO WYKONANIU USŁUGI ADAPTACJI PROJEKTU:
- dostosowanie projektu gotowego do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP) lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu - dostosowanie gotowego projektu do stref obciążeń konstrukcyjnych - projekt zagospodarowania działki zawierający odpowiednią mapę geodezyjną - niezbędne pozwolenia, uzgodnienia i inne dokumenty, których wymaga projekt - przejęcie przez osobę, która adaptuje projekt funkcji projektanta budynku - indywidualne wytyczne od inwestora, dotyczące np. usytuowania okien, zmiany koloru elewacji czy zmian funkcjonalnych.
NIEZBĘDNE DOKUMENTY, KTÓRE TRZEBA DOSTARCZYĆ PROJEKTANTOWI:
- zakupiona dokumentacja projektu gotowego w trzech egzemplarzach - aktualna mapa do celów projektowych – warunki techniczne wykonania przyłącza gazowego, elektrycznego, wodociągowego, kanalizacyjnego - ewentualnie wypis rejestru gruntów, decyzja o wyłączeniu z produkcji rolnej lub leśnej, uzgodnienie i decyzja uprawomocniające wykonanie zjazdu z drogi na działkę, uzgodnienia melioracyjne, decyzja wodnoprawna.
ZAKRES USŁUG PROJEKTANTA PROWADZĄCEGO ADAPTACJĘ
- naniesienie zmian na gotowym projekcie domu - wykonanie niezbędnej adaptacji fundamentów względem lokalnych warunków gruntowo-wodnych występujących na działce i sposobu ich izolacji - przygotowanie projektu zagospodarowania działki wraz z częścią opisową - zestawienie dokumentów wymaganych do ubiegania się o decyzję na pozwolenie na budowę - określenie warunków posadowienia budynków i jego kategorii na podstawie obowiązkowych badań geotechnicznych gruntu - dostosowanie projektu domu do obowiązujących warunków zabudowy i zagospodarowania terenu - dołączenie do projektu wymaganych oświadczeń i zaświadczeń.
Koszt usługi zależny jest od zakresu zmian, które wprowadzi inwestor, a który będzie można oszacować po wstępnym spotkaniu i omówieniu powyższych czynników.